Panele fotowoltaiczne jako element budownictwa energooszczędnego

Energia, dzięki której ogrzewamy swój dom lub mieszkanie, musi zostać wcześniej wyprodukowana. Jest ona produktem spalania paliw kopalnianych, może też pochodzić z energetycznych źródeł odnawialnych. Cały czas jednak, w większości, korzystamy z nie ekologicznych form uzyskiwania ciepła i prądu. Tendencje zaczynają powoli przechylać się ku nowym formom zapewniania bezpieczeństwa energetycznego domostw. Jednym z dowodów na poparcie tej tezy jest duży wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Jego nieodłącznym elementem jest korzystanie z tanich i bezpiecznych form energii, takich jak energia słoneczna, uzyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym.

Ekologiczny dom, który oszczędza na swojej eksploatacji

Mieszkania energooszczędne to obiekty, które charakteryzują się minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi. Oznacza to, że zużycie wszystkich mediów, włączywszy w to prąd, wodę i gaz, jest technologicznie redukowane. Zgodnie z zasadami budowania obiektów energooszczędnych, w przypadku domu jednorodzinnego, roczne zapotrzebowanie na energię nie powinno wynieść więcej, niż 40 KWh/m2. Aby nie doprowadzić do przekroczenia tej wartości w tego typu domostwach stosuje się nowoczesne rozwiązania redukujące zużycie energii. Jednym ze sposobów na redukcję kosztów prądu elektrycznego jest instalacja urządzeń pozyskujących prąd ze źródeł odnawialnych. W polskich warunkach świetnie sprawdzają się panele fotowoltaiczne, które "zarabiają na siebie", mimo że nasłonecznienie w naszym kraju jest nieco uboższe, niż w innych obszarach kontynentu. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne w Łodzi montuje doświadczona firma Eko-Sowa, która z pewnością odpowie Państwu na wszelkie nurtujące pytania.

Wdrażanie zielonej energii. Co warto wiedzieć o mieszkaniowej energooszczędności?

Redukcja kosztów za media nie jest celem samym w sobie. Możemy to traktować jako wartość dodaną, będącą nieodzownym punktem mieszkalnictwa energooszczędnego. Nie chodzi jednak jedynie o zmniejszenie rachunków za prąd, lecz o całościowe poprawienie komfortu użytkowania takiego lokum. Istotnym punktem jest także zapewnienie odpowiednich "warunków do życia". Oznacza to, że taki dom będzie cechować się znakomitymi parametrami izolacyjnymi. Komfort mieszkania w "zielonych domach" ma być bardzo wysoki i dopasowany do preferencji użytkownika. Wszystko jednak w oparciu o rozwiązania w pełni ekologiczne, które ograniczają ucieczkę ciepła i marnowanie energii.

Tego typu budownictwo stawia na:

Panele fotowoltaiczne w eko-domu. Czy to ekonomiczne?

Instalacja paneli fotowoltaicznych w domu wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowych kosztów. Wielu użytkowników nastawionych jest do takiej inwestycji mocno sceptycznie. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na ryzyko utrzymywania się niekorzystnej pogody, czy konieczność skomplikowanego składania wniosków o dofinansowanie. Praktyka jednak pokazuje, że panele fotowoltaiczne, po kilku latach użytkowania, zaczynają "zarabiać na siebie". W dobie dzisiejszych możliwości złożenie wniosku o dofinansowanie nie jest trudne. Z drugiej zaś strony panele czynią nasz dom bardziej ekologicznym i przyjaznym środowisku. Bezpośrednią korzyścią, odczuwaną niemalże "od razu", jest znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Instalację paneli można zatem potraktować w kategoriach długoletniej inwestycji, która prędzej czy później się zwróci.