W jaki sposób skutecznie leczyć choroby stawów

Choroby stawów i ich postępujące zwyrodnienie są kojarzone głównie z osobami w podeszłym wieku. Upływający czas powoduje w organizmie szereg zjawisk, które wyzwalają czynniki wpływające destrukcyjnie na ruchomość kończyn. Jednak dolegliwości ze strony stawów mogą też pojawić się dużo wcześniej. Utrata chrząstki stawowej, jej niedostateczna regeneracja, a w efekcie ból i trudności z wykonywaniem codziennych czynności występują równie często u młodych osób. Schorzenie może mieć podłoże genetyczne lub być następstwem działania innych czynników.

Co przyczynia się do zwyrodnienia stawów?

Na degenerację stawów składa się co najmniej kilka czynników. W każdym przypadku inny z nich będzie decydujący i dominujący. U niektórych osób postępująca choroba ma podłoże genetyczne i hormonalne. Zmiany postępują wtedy stopniowo, ale gdy objawy w pełni się rozwiną, leczenie jest trudne i polega głównie na łagodzeniu powstających dolegliwości. Występujące problemy mogą mieć też związek z przebytym urazem lub siedzącym trybem życia. Wszelkie zaburzenia układu ruchu albo brak odpowiedniej porcji ćwiczeń nie wpływają dobrze na stawy. Groźne są także niektóre choroby zakaźne, których bakterie zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jak można skutecznie leczyć stawy?

W zależności od przyczyny skuteczny będzie inny sposób leczenia. Za każdym razem ważna jest intensywność objawów, czas ich trwania oraz umiejscowienie. Lekarz może skierować pacjenta na odpowiednie badania, które pomogą wdrożyć skuteczne leczenie. Może to być wykonanie zdjęcia RTG, badanie USG lub analiza krwi wykonana w laboratorium. Leczenie można podzielić na trzy główne grupy:

Pierwszy typ polega głównie na ćwiczeniach z fizjoterapeutą. Zalecenia ruchowe, masaż oraz zabiegi przez niego zalecone mają ulżyć w dolegliwościach. Niefarmakologicznym sposobem będzie też zastosowanie specjalnych ortez lub opatrunków usztywniających, które mają odciążyć chory staw. Leczenie farmakologiczne może polegać na podawaniu leków lub stosowaniu miejscowych maści. Mogą to by środki uśmierzające ból lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli zwyrodnienia są rozległe, konieczne może być wykonanie zabiegu. Polecany jest w tym przypadku doświadczony chirurg ortopeda z Warszawy, który podejmie się wykonania tego rodzaju zabiegów z oczekiwanym skutkiem.

Jak wspomóc swoje stawy?

Jak w przypadku wszelkich chorób, także tutaj obowiązuje maksyma lepiej zapobiegać niż leczyć. Osoby, które mają w rodzinie najbliższych chorujące na stawy oraz te, które widzą u siebie pierwsze objawy, powinny starać się już na tym etapie zatrzymać postępującą chorobę. Naczelną zasadą jest zawsze umiarkowany ruch fizyczny. Każda jego forma będzie zbawienna dla stawów, w przeciwieństwie do destrukcyjnego bezruchu. Uprawianie sportu sprawia, że w stawach wydziela się płyn, który chroni przed nieuniknionym tarciem chrząstek, a dodatkowo wzmacnia i odżywia stawy. Ze zdrowym stylem życia łączy się także utrzymanie odpowiedniej diety. Zbilansowane posiłki, pełne witamin i minerałów pozwolą nie tylko odżywić organizm, ale również zapewnią utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nic tak nie obciąża stawów, jak dodatkowe kilogramy.

Odpowiednie leczenie stawów biodrowych może przynieść dobre skutki przy regularnym uczęszczaniu na rehabilitację. Wdrożenie odpowiednich zabiegów, zanim dolegliwość bardzo się rozwinie, może znacznie spowolnić postęp choroby. Fizjoterapeuta zaleci zakres oraz częstotliwość tego rodzaju pomocy.