Płyta warstwowa - konkretne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa

Nie istnieje chyba żaden materiał ścienny o tak wszechstronnym zastosowaniu, jak płyty warstwowe, mimo, że zaliczyć je należy do rozwiązań już tradycyjnych, szczególnie w budownictwie wielkopowierzchniowym i przemysłowym. Trudno się dziwić, bowiem rosnące tempo realizacji i wymagań, związanych z oszczędnością energii sprawiają, że płyta warstwowa jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i pożądanym. Jeśli dodamy do tego dowolność kolorystyczną, doskonałe parametry wytrzymałościowe i niezwykłą izolacyjność cieplną w relacji do nakładów, będziemy mogli powiedzieć, że wręcz idealnym.

Czym jest płyta warstwowa?

To stosunkowo proste, ale sprawdzone i szeroko stosowane w budownictwie połączenie dwóch arkuszy blachy i wbudowanego pomiędzy nie materiału izolacyjnego (rdzenia). Najczęściej płyty te posiadają na jednej krawędzi wpust a na przeciwległej - pióro, co sprawia, że połączenie pomiędzy nimi jest trwałe, wytrzymałe i szczelne. Dla poprawienia parametrów izolacyjnych połączenia pomiędzy płytami, stosuje się naklejane taśmy z piany pęczniejącej, poliuretanu lub innych tworzyw spienionych.

Ze względu na rodzaj materiału izolacyjnego, popularne sandwiche możemy podzielić na:

Pod względem miejsca wbudowania, płyty warstwowe możemy podzielić na:

Oba te rodzaje płyt różnią się zazwyczaj grubością blach i rdzenia a także sposobem łączenia.

Blachy, które osłaniają rdzeń mogą być o grubościach od 0,5 do nawet 1,2mm i występują, jako płaskie, profilowane lub z perforacją. Grubość blach zależy od rozpiętości panela, co wiąże się z wytrzymałością mechaniczną i pozwala na możliwie największy rozstaw podpór (mniej słupów w konstrukcji). Blachy mogą być malowane, powlekane materiałem plastycznym a w rozwiązaniach specjalistycznych (jak np. w rolnictwie i przemyśle) pokrywane warstwami pasywatorów lub wykonane ze stali gatunkowej, odpornej na korozję.

Dla kogo rozwiązania z płyt warstwowych?

Płyty warstwowe zainteresują przede wszystkim inwestorów wielkopowierzchniowych z branży logistycznej, rolniczej, przemysłowej ale także przy budowie pawilonów handlowych, domów kontenerowych, przenośnych biur i, oczywiście, w rozwiązaniach z branży chłodniczej.

Płyty warstwowe to doskonały materiał na ściany komór chłodniczych i mroźniczych a także na drzwi chłodnicze. Ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną nadają się do bezpośredniego montażu zawiasów oraz zamków a ich izolacyjność termiczna sprawia, że są w tej dziedzinie bezkonkurencyjne.

Jak dobierać płyty warstwowe?

Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Dobór paneli jest zazwyczaj wypadkową wielu czynników, na które składają się wymagania cieplne, oczekiwana trwałość, przeznaczenie budynku lub urządzenia (np. komory chłodnicze) oraz ekonomiki rozwiązania. Prace te wykonują na zlecenie inwestorów projektanci i technolodzy, którzy zajmują się wyliczaniem optymalnych rozwiązań.

Istnieją jednak pewne standardy, które przyjmuje się za "obowiązujące", do których należy np. wybór rdzenia z poliuretanu na podłogi, ściany, drzwi i dachy komór chłodniczych i mroźniczych. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te montowane są na ogół we wnętrzach budynków, gdzie każdy centymetr w gabarytach nie pozostaje bez znaczenia. Poliuretan ze wszystkich wymienionych wcześniej materiałów ma najniższy współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala projektować najcieńsze z możliwych ściany tych urządzeń.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje wybór producenta płyt warstwowych. Dokonując kalkulacji, warto zaznajomić się z ofertą płyt warstwowych Baas-Panel, który jest jednym z wiodących producentów na rynku, co przekłada się na jakość płyt, logistykę i plasuje się w czołówce rozwiązań, uwzględniających stosunek jakości do ceny.